HCHWA-D
Mensen met de Katwijkse ziekte krijgen vaak één of meer hersenbloedingen. Deze ziekte noemen we zo, omdat het vooral voorkomt in families die uit Katwijk of uit de buurt van Katwijk komen of die voorouders uit Katwijk hebben. Een andere naam is D-CAA; de afkorting van Dutch Cerebral Amyloid Angiopathy. De oorzaak van de Katwijkse ziekte is een afwijking in een gen. Hoeveel hersenbloedingen iemand krijgt, verschilt van persoon tot persoon.
Meestal krijgt iemand de eerste hersenbloeding als hij of zij tussen de 45 en 65 jaar is. Ongeveer 1 op de 3 mensen sterft door deze eerste hersenbloeding. Mensen die blijven leven, krijgen daarna vaak nog een paar hersenbloedingen. Die zorgen voor schade, waardoor iemand verschillende problemen kan krijgen. Mensen kunnen bijvoorbeeld slechter gaan zien. Ze kunnen moeite krijgen met praten. Of iemand kan minder of geen kracht of gevoel meer hebben in een arm of een been. Vaak krijgen mensen ook last van epilepsie. Iemand met D-CAA heeft ook meer kans om een herseninfarct te krijgen. Mensen kunnen ook problemen krijgen met het geheugen. Soms krijgt iemand dementie.
Mensen met de D-CAA overlijden gemiddeld 10 jaar na hun eerste hersenbloeding.
Heb je een vraag? Mail ons.
Diagnose
Dokters kunnen de Katwijkse ziekte vaststellen als iemand de kenmerken heeft zoals die hierboven staan, met een MRI-scan van de hersenen en met DNA-onderzoek.
Behandeling
D-CAA gaat niet over.
Het verloop van de ziekte verschilt van persoon tot persoon. Dokters en andere zorgverleners geven zorg op maat. Na een hersenbloeding kan iemand soms een operatie krijgen. Als iemand minder kracht in een arm of been heeft, dan kan de fysiotherapeut begeleiden. De logopedist kan helpen als iemand minder goed kan praten. Soms krijgt iemand medicijnen om het geheugen beter te maken. Ook tegen epilepsie zijn er medicijnen.
Kijk voor meer informatie op de website van de D-CAA vereniging.
Vóórkomen
Dokters weten niet precies hoeveel mensen D-CAA hebben. De ziekte komt voor in een paar families die uit Katwijk of uit de buurt van Katwijk komen of die voorouders uit Katwijk hebben. Waarschijnlijk hebben enkele honderden mensen D-CAA.
Erfelijkheid
Ja, de Katwijkse ziekte is erfelijk. Iemand kan deze ziekte erven als één van de ouders het foutje in het gen heeft. Dit heet autosomaal dominante overerving.
Beschrijving, diagnose, behandeling, vóórkomen en erfelijkheid van de aandoening zijn overgenomen van www.erfelijkheid.nl. Klik hier voor de hele tekst.
Home>Aandoeningen>HCHWA-DOmhoog